joga

Ashtanga Yoga pochodzi od Sri K. Pattabhi Jois’a.
Jest najbardziej dynamiczną formą hatha jogi. W tej metodzie nałożony jest nacisk na synchronizację oddechu z ruchem, oraz na płynne przechodzenie między asanami. Ashtanga jest ceniona za swoje oczyszczające i wzmacniające właściwości. Poprawia cyrkulację krwi, pracę narządów wewnętrznych, siłę mięśni. Ale także uspokaja i odpręża. Jest to ścieżka duchowego rozwoju dla osób które lubią dynamiczną medytacji.
Praktykę zawsze należy rozpoczynać od najprostszych asan – pozycji, a następnie, pod okiem instruktora, przechodzić to trudniejszych.

 

Podstawowe pojęcia:
Asana – pozycja jogi
Vinyasa – system oddechu i ruchu, dla każdego ruchu jest jeden oddech.
Ujjayi – odpowiednia technika oddechowa stosowana w systemie ashtangi.
Dristhi – punkty na których skupiamy wzrok, jest dziewięć punktów dristhi

Bandha – „blokada’ – pozwala na płynięcie energii wewnątrz.

 

Mysore – Jest to system kładący nacisk na indywidualną praktykę studenta. Każdy ćwiczy sekwencje astangi we własnym tempie i na miarę swoich możliwości, trzymając się wszystkich zasad odpowiednich dla tego systemu. Nauczyciel daje indywidualne wskazówki i zalecenia.

Jest to system nie tylko dla dłużej ćwiczących, ale także dla osób rozpoczynających praktykę (nie trzeba dostosowywać się do tempa grupy).

Nazwa Mysore, pochodzi od miejscowości na południu Indii, gdzie Sri K. Pattabhi Jois zainicjował i prowadził zajęcia astanga yogi.

 

Vinyasa – opiera się na sekwencji Astanga jogi, ale nie zawsze zachowuje jej wszystkie elementy. Często jest to autorski program nauczyciela, wprowadzający nowe elementy lub modyfikacje.

Jest to dobra odmiana dla osób dłużej praktykujących astanga yogę, co często jest odczuwalne w innej pracy mięśni. Osoby początkujące mają lepszą możliwość poznania pracy z vinyasą i astangą.

Reklamy

Jedna myśl na temat “joga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s